FillimEdukimBeteja e Torviollit , ku  Skënderbeu mposhti forca të mëdha osmane .

Beteja e Torviollit , ku  Skënderbeu mposhti forca të mëdha osmane .

Kjo ishte fitorja më e madhe ndaj Perandorisë Osmane në atë kohë

- Reklama -spot_img

Më 29 qershor 1444 u zhvillua  Beteja e Torviollit  ku  Skënderbeu mposhti forca të mëdha osmane .

 Pak muaj më parë  2 mars 1444, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu kishte formuar Besëlidhjen e Lezhës, konfederatë princash arbërore në luftë kundër Perandorisë Osmane.

 Sulltan Murati II e kuptoi rrezikun e këtij bashkimi, dhe menjëherë dërgoi një forcë prej 25-mijë trupash me në krye një nga komandantët e tij më me përvojë, Ali Pashën e Shkupit.

 Skënderbeu e kishte parashikuar taktikën osmane (ai kishte qenë gjeneral i Sulltanit), me 15 000 ushtarë u nis dhe i doli përpara ushtrisë së Ali Pashës. Ata u takuan në fushën e Torviollit, ku ngritën fushimet përballë njëri-tjetrit.

Një ditë më pas, më 29 qershor, herët në mëngjes, Ali Pasha doli nga kampi dhe pa se Skënderbeu i kishte pozicionuar forcat në fund të një kodre. Me besim për një fitore të shpejtë, ai sulmoi me gjithë sa kishte.Skënderbeu e priste një manovër të tillë, prandaj një pjesë të trupave e kishte fshehur në pyjet prapa krahëve të ushtrisë osmane kur osmanët vërshuan, Skënderbeu dha sinjalin, dhe sulmi ishte i befasishëm.

Rezultati ishte shkatërrues mbasi  22 mijë ushtarë osmanë u vranë, pashai mezi shpëtoi ndërsa në radhët e shqiptarëve pati relativisht shumë pak të vrarë, vetëm disa qindra.

Fitorja forcoi besimin e bashkimit shqiptar , ngriti moralin e mbarë Evropës dhe miti i pathyeshmërisë osmane u thye.Kjo ishte fitorja më e madhe ndaj Perandorisë Osmane në atë kohë dhe shënoi  fillimin e 25 vjet luftërash të pandërprera të Gjergj Kastriotit. 

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin