FillimSocialeBig Brother, Psikologji joetike në ekranet tona televizive?

Big Brother, Psikologji joetike në ekranet tona televizive?

- Reklama -spot_img

Big Brother është një shfaqje loje në të cilën të huajt jetojnë me njëri-tjetrin, të izoluar nga bota e jashtme, të instruktuar nga Big Brother në detyra dhe detyra të ndryshme për argëtimin e publikut dhe për të nominuar njëri-tjetrin. Çdo javë për dëbim me votim publik – duke lënë përfundimisht një shok shtëpie të fitojë një çmim në para. Me kalimin e viteve, konkurrentët janë bërë të vetëdijshëm për strukturën e shfaqjes, shumë përpiqen të parashikojnë ngjarjet e ditës dhe kështu pason paranojë, spekulime dhe argumente të nxehta, të cilat më pas dominojnë në orën e xhirimeve që shohim çdo natë.

Argumentet shpesh duken të parëndësishme, emisioni kontrollon ushqimin që u jepet shtëpiakëve dhe racionet e ushqimit luajnë një rol të madh në mosmarrëveshjet që ndodhin. Çuditërisht, hulumtimet kanë treguar se privimi i ushqimit shkakton shumë efekte të pafavorshme fiziologjike dhe psikologjike, duke përfshirë rritjen e ndjeshmërisë emocionale dhe disforinë (një gjendje shpirtërore ose gjendje shqetësimi ose pakënaqësie). Prandaj është më e lehtë të kuptohet pse shpërthime të tilla ndodhin mbi ushqim. Big Brother në thelb po u shkakton me vetëdije dëm psikologjik konkurrentëve të tij, nëse do të ishte pjesë e një studimi kërkimor psikologjik me siguri do të ishte joetik dhe i pamiratuar.

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin