FillimSportChelsea, epoka e Abramovich përfundon: shitur te Boehly për 5 miliardë euro

Chelsea, epoka e Abramovich përfundon: shitur te Boehly për 5 miliardë euro

- Reklama -spot_img

Chelsea ndryshon pronësinë . Klubi anglez iu shit Todd Boehly-t, bashkëpronar i bejsbollit të Los Angeles Dodgers dhe është themeluesi i Eldridge Industries, si pjesë e një marrëveshjeje prej 4.25 miliardë £, afërsisht 4.9 miliardë euro. Ai është fytyra më e njohur e konsorciumit që ka firmën e kapitalit privat amerikan Clearlake Capital si aksioner kryesor. Grupi përfshin gjithashtu pronarë të tjerë të Dodgers Mark Walter, miliarderi zviceran Hansjörg Wyss dhe zhvillues britanik të pronave Jonathan Goldstein. Sipas marrëveshjes, Daniel Finkelstein dhe Barbara Charone do të bëheshin drejtorë joekzekutivë të klubit.

DETAJE DHE NJOFTIM – “Klubi i Futbollit Chelsea konfirmon se kushtet për blerjen e kompanisë janë rënë dakord nga një grup i ri pronarësh të udhëhequr nga Todd Boehly, Clearlake Capital, Mark Walter dhe Hansjoerg Wyss. Nga investimi total i bërë, 2.5 miliardë £ do të do të përdoret për të blerë aksionet e klubit dhe këto të ardhura do të depozitohen në një llogari bankare të ngrirë në Mbretërinë e Bashkuar me synimin për të dhuruar 100% për bamirësi, siç konfirmohet nga Roman Abramovich.Do të kërkohet miratimi i qeverisë për të transferuar të ardhurat nga llogaria bankare e ngrirë në MB. Përveç kësaj, pronarët e rinj të propozuar do të zotohen 1.75 miliardë £ në investime shtesë për të përfituar klubin. Kjo përfshin investimet në Stamford Bridge, Academy, Ekipi i Grave dhe Kingsmeadow dhe financimi i vazhdueshëm për Fondacionin Chelsea. Shitja – përfundon shënimi – duhet të përfundojë në fund të majit, duke iu nënshtruar të gjitha miratimeve të nevojshme rregullatore. Më shumë detaje do të jepen në atë kohë.”

Marrëveshja dukej se kishte ngecur pas thashethemeve të vazhdueshme se Abramovich donte të shlyhej për kredinë e tij prej 1.6 miliardë paund , por oligarku rus gjithmonë ka përsëritur gatishmërinë e tij për të anuluar borxhin. Sanksionet e vendosura ndaj tij pas pushtimit të Ukrainës kanë ngrirë asetet dhe Chelsea po vazhdon aktivitetet e tyre vetëm falë një licence speciale nga qeveria, e cila skadon më 31 maj. Kjo është arsyeja pse ajo do të jetë zyrtare brenda kalimit të pronësisë

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin