FillimEdukimDisa rregulla  të domosdoshme në marrëdhëniet shoqërore

Disa rregulla  të domosdoshme në marrëdhëniet shoqërore

- Reklama -spot_img

1. Mos telefononi një miku  më shumë se dy herë vazhdimisht, duhet të mendoni se ka dicka të rendësishme dhe nuk ka mundësi t’ju përgjigjet.

2. Asnjëherë mos e porositni pjatën e shtrenjtë në menu kur dikush ju jep një drekë/darkë.

3. Mos bëni pyetje të sikletshme si: ‘Ah, pra nuk jeni martuar akoma?’, ‘A nuk ke fëmijë’ , ‘Pse nuk bleve një shtëpi?’ Apo pse nuk blini një makinë? 

4. Gjithmonë hapni derën për personin që vjen pas jush. Nuk ka rëndësi nëse është djalë apo vajzë, i moshuar apo i ri. Nuk bëhesh i vogël duke e trajtuar mirë dikë në publik;

5. Nëse merrni një taksi me një mik dhe ai/ajo paguan tani, provoni të paguani herën tjetër;

6. Asnjëherë mos i ndërprisni njerëzit duke folur. Lërini ta derdhin. Siç thonë ata, dëgjojini të gjithë dhe filtrojini të gjithë;

7. Thuaj “faleminderit” kur dikush po ju ndihmon.

8. Lavdëroni publikisht. Kritikoni privatisht;

9. Nuk ka pothuajse kurrë një arsye për të komentuar peshën e dikujt. Thjesht thuaj: “Dukesh fantastike”. Nëse duan të flasin për humbjen e peshës, do ta bëjnë;

10. Kur dikush ju tregon një foto në telefonin e tij, mos rrëshqitni majtas ose djathtas. Ju kurrë nuk e dini se çfarë është më pas;

11. Nëse një koleg ju thotë se kanë një takim me mjekun, mos pyesni se  çfarë e shqetëson, thjesht thoni “Shpresoj që të jeni mirë”. Mos i vendosni në pozitën e pakëndshme që t’ju tregojnë sëmundjen e tyre personale. Nëse ata duan që ju ta dini, ata do ta bëjnë këtë pa kërshërinë tuaj;

12. Trajtoni pastruesen me të njëjtin respekt si kolegët. Askujt nuk i bën përshtypje se sa i vrazhdë mund të trajtoni dikë poshtë jush, por njerëzit do ta vënë re nëse i trajtoni me respekt;

13. Nëse një person po ju flet drejtpërdrejt,mos  shikoni në telefonin tuaj .

14. Asnjëherë mos jep këshilla derisa të të pyesin;

15. Kur takon dikë pas një kohe të gjatë, përveç nëse dëshiron të flasë për këtë, mos i pyet moshën dhe pagën;

16. Hiqni syzet e diellit nëse jeni duke folur me dikë në rrugë. Është një shenjë respekti. Për më tepër, kontakti me sy është po aq i rëndësishëm sa fjalimi juaj; 

17. Asnjëherë mos flisni për pasuritë tuaja në mes të të varfërve

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin