FillimKalendarDjali i bukëpjekësit nga Botnang që u emërua kapiten nderi i Gjermanisë

Djali i bukëpjekësit nga Botnang që u emërua kapiten nderi i Gjermanisë

- Reklama -spot_img

Jürgen Klinsmann  ka lindur më 30 korrik 1964 në Göppingen .Familja e tij u zhvendos në Shtutgart kur ai ishte adoleshent. Familja e Klinsmann-it ka një furrë buke në rrethin Botnang të Shtutgartit dhe për pasojë ai nganjëherë quhet me dashuri si “djali i bukëpjekësit nga Botnang”.

Klinsmann është një menaxher profesionist gjerman i futbollit , si  ish-lojtar. Klinsmann luajti për disa klube të shquara në Evropë duke përfshirë VfB Stuttgart, Inter Milan , Monaco , Tottenha  dhe Bayern Munich . Ai ishte pjesë e ekipit të Gjermanisë Perëndimore  që fitoi Kupën e Botës FIFA në vitin 1990  dhe Ekipit të bashkuar Gjerman që fitoi Kampionatin Europian UEFA 1996 .

 Ai menaxhoi kombëtaren gjermane ku zuri vendin e tretë në Kupa e Botës 2006 dhe më pas ishte trajner i një numri skuadrash të tjera, duke përfshirë, veçanërisht, klubin e Bundesligës Bayern Munich dhe Ekipin Kombëtar të SHBA .

Është konsideruar si një nga sulmuesit kryesorë të Gjermanisë gjatë viteve 1990, ai shënoi në të gjashtë turnet e mëdha ndërkombëtare ku mori pjesë, nga Euro 1988 deri në Kupa e Botës 1998  .

 Në 1995, ai doli i treti në çmimin FIFA Lojtari Botëror i vitit  ; në vitin 2004  ai u emërua në listën e  FIFA 100 të “125 Futbollistëve më të mëdhenj të gjallë”.

 Më 3 nëntor 2016, ai u bë lojtari i pestë që u emërua kapiten nderi i Gjermanisë

Familja e Klinsmann-it ka një furrë buke në rrethin Botnang të Shtutgartit
- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin