FillimSportHamilton dhe Vettel nisin një protestë 'të paparë' për ndalimin e bizhuterive...

Hamilton dhe Vettel nisin një protestë ‘të paparë’ për ndalimin e bizhuterive në F1

- Reklama -spot_img

Piloti britanik i Formula 1, Lewis Hamilton, kritikoi ndalimin e FIA-s për shpimet e trupit dhe bizhuteritë gjatë një konference për shtyp në Grand Prix të Miami të premten. Për të protestuar ndaj kufizimeve të reja të sigurisë të FIA-s, Hamilton mbërriti në ngjarjen e angazhimit në media me tre ora dhe sende të ndryshme bizhuteri. Shtatë herë kampioni i botës deklaroi se ka 16 vjet që mban stoli dhe se ka disa sende që as nuk mund t’i heqë.

Kufizimet e reja për shpimet e trupit dhe bizhuteritë, sipas Hamilton, janë një hap prapa dhe FIA ​​duhet të fokusohet në çështje dhe shkaqe më të rëndësishme. Për shkak se stolitë e tij janë të përbëra nga platini dhe nuk janë magnetike, Hamilton pretendon se siguria nuk ka qenë kurrë një problem për të. Ai i ka veshur për 16 vjet dhe nuk i është dashur asnjëherë t’i nxjerrë, madje edhe gjatë testeve të MRI, sipas 37-vjeçares.

Sebastian Vettel i konsideron rregullat e FIA-s për bizhuteritë ‘të panevojshme’ Katër herë kampioni Sebastian Vettel beson gjithashtu se rregullorja e FIA-s për bizhuteritë dhe shpimet e trupit është e panevojshme. Vettel tha se duhet të jetë zgjedhja e shoferëve që të vendosin nëse duan të veshin bizhuteri apo jo. Më tej ai përmendi lirinë e zgjedhjes si arsye për protestën e tij kundër ndalimit. Ndërkohë, FIA beson se objektet metalike si bizhuteritë mund të rrezikojnë sigurinë e shoferëve pasi mund të rrisin rrezikun e lëndimeve nga djegia në rast aksidenti. FIA ka thënë se një copë bizhuteri mund të pengojë ndërhyrjet dhe trajtimet mjekësore nëse shoferi lëndohet në një aksident.

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin