FillimKalendarKënga e ushtarëve Ilirë me të cilën marshonin në luftë

Kënga e ushtarëve Ilirë me të cilën marshonin në luftë

Secili prej nesh t’i këndojë një këngë Atdheut të heronjëve

- Reklama -spot_img

Secili prej nesh t’i këndojë një këngë Atdheut të heronjve!

Vëllezër, përpara, përpara, luftëtarë,

 Këmbësoria e djem mbi kuajt tuaj të fortë!

 Të mprehim kosat, të mprehim shpatat!

Të shporrim armikun nga tokat tona!

Me kosë të vrasim këtë grabitës,

 Që kërkojne  të sundojnë racën e shtëpitë tona!

Oh ! Le të rrëzohen duke u çarë prej qindra rrufe

 Këta të pabesë që shkelin të drejtat tona!

 

Nëse bisha çel kthetrat e saj,

Iliri me grusht e shtrin për tokë

 Nëse gjarpëri kërkon të sulmojë atë,

 Iliri, këmbëzbathur, e shkel në kokë

Kur era e veriut, të tërbuar,

 Lisin e vjetër copëton

Ne jemi Ilirët, vëllezër të një gjaku!

Zemra rrahin në gjoksin ton!

  

Kur  bota dridhet .
Kur rrufetë  në qiell vallëzojnë

 Dhe kur toka shtrin krahët e saj,

Ilirët  të lumtur  këngën e luftës këndojnë

 

Iliri, të huajin e sulmon me thikë,

 Vetëm kur duhet të mbrojë vëllaun e tij!

 Kurrë frika nuk ia ul kokën.

Dhe sikur bota të copëtohet, ai mbetet Iliri!

Secili prej nesh t’i këndojë një këngë Atdheut të heronjëve

Kënga është marrë  nga  libri me titull “Les Rives Illyriennes “ (Brigjet Ilire)  i autorit  francez, Pierre Bauron, botuar në Paris në vitin 1888.

  Në faqen  350 është shkruar dhe  një këngë të rrallë luftarake ilire.

 Kënga vë në dukje trimërinë e paraardhësve tanë Ilirë dhe  dashurinë për atdheun .

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin