FillimArt - KulturëKëngëtari që ka bërë epokë në muzikën shqiptare, Tonin Tërshana.

Këngëtari që ka bërë epokë në muzikën shqiptare, Tonin Tërshana.

Këngëtari brilant të muzikës shqiptare

- Reklama -spot_img

Tonin Tërshana  ka lindur në Shkodėr, 1 qershor 1949 ,ishte këngëtari që ka bërë epokë në muzikën shqiptare

Ai përbën një rekord në skenën shqiptare, pasi që në moshën 16 vjeçare ,në debutimin e parë në festivalet e këngës, në Festivalin e 4 në Radio në vitin 1965, merr çmimin e parë me “Të dua o det” (kompozitor Tonin Harapi, teksti Mark Gurakuqi).  

Ka fituar çmimin e parë dhe në Festivalin e 11-të të RTVSH-së me këngën “Kur vjen pranvera”. Ka marrë pjesë në mbi 20 festivale duke fituar 4 çmime të para dhe duke u bërë një ndër këngëtarët me më shumë trofe në Festivale. Presidenti i Republikës Bamir Topi, i ka dhënë titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”.

Ndron jetë në 22 shtator 2015

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin