FillimEdukimKRENARIA JONË, REKORDMENJA PAVLINA EVRO

KRENARIA JONË, REKORDMENJA PAVLINA EVRO

- Reklama -spot_img

Pavlina Evro ka lindur në Korçë në vitin 1965.

Ishte trajneri Pirro Kasati që zbuloi talentin e saj në një garë krosi në shkollën 8-vjeçare ku mësonte Pavlina, ku ajo doli e para. Ndonëse kishte pasion basketbollin, trajner Kasati dhe mësuesit e mësueset e shkollës e nxitën 13-vjeçaren e atëhershme që të stërvitej në atletikë. Kështu Pavlina Evro u bë pjesë e ekipeve zinxhir të “Skënderbeut” të Korçës. Nisi një punë plot pasion e një stërvitje e lodhshme, por frytdhënëse për vajzën e re e të talentuar, e cila gjatë viteve ’80 të shekullit të kaluar do të ishte një kampione absolute kombëtare në garat 800, 1500 e 3000 metra. 

Por Pavlina Evro do të fillonte shpejt të njihte edhe suksese ndërkombëtare. Garimin e vet të parë jashtë vendit Pavlina e bëri në Krosin Ballkanik në vitin 1981, ku ndonëse vetëm 16 vjeç, ajo zuri vendin e pestë. 

Në vitin 1983, Pavlina Evro thyen rekordin kombëtar në garën e 800 metrave, të vendosur nga një tjetër atlete e shquar, Marinda Preka, ndërsa në kampionatin europian të të rinjve në Austri, Evro jo vetëm vendos një tjetër rekord kombëtar, në garën e 1500 metrave, por edhe fiton medaljen e argjendtë. Falë kësaj ajo merr titullin “Mjeshtre e merituar sporti” që në moshën 18-vjeçare. 

Një vit më pas do të ishte kulmi i karrierës së atletes së madhe shqiptare. Në mitingun e “Çmimit të madh” të atletikës në Nisë të Francës, Pavlina Evro doli e para me kohën 4’06″64, duke thyer përsëri rekordin kombëtar dhe duke marrë medaljen e artë, e para për atletikën shqiptare në një garë të tillë të rëndësishme ndërkombëtare. Pavlina Evro u shpall një ndër tre sportistët më të mirë të turneut.

Po në vitin 1984, në spartakiadën kombëtare, Pavlina Evro theu një tjetër rekord kombëtar, këtë herë në garën e 3000 metrave. 

Në vitin 1985 Pavlina Evro doli fituese në turneun ndërkombëtar të Algjerisë, në garën e 800 metrave. Një vit më pas do të vinte një tjetër kulm i karrierës së sportistes së shquar korçare. Në mitingun e atletikës në Oslo të Norvegjisë, në garën e 1500 metrave, Evro do të kishte ndër të tjera si konkurrente Doina Melinten e Rumanisë, që dy vjet më parë në Los Anxheles të ShBA-së kishte fituar medaljen e argjendtë olimpike në 1500 metra dhe të artën në 800 metra. Gjatë garës atletja shqiptare pengohet në mënyrë të parregullt dhe rrëzohet përtokë, po me një forcë të jashtëzakonshme vullneti, e nxitur edhe nga brohoritjet e shikuesve në stadium, që thërritnin e emrin e saj dhe të Shqipërisë, Pavlina Evro jo vetëm ngrihet dhe e çon deri në fund garën ndonëse e gjakosur, por arrin edhe të ngjitet në podium, duke marrë medaljen e bronztë e duke vendosur një rekord të ri kombëtar 4’06″41, rekord që do të thyhej vetëm 28 vjet më pas, pikërisht nga Luiza Gega.

Në vitin 1987 Pavlina Evro fitoi medaljen e artë në mitingun e atletikës të Athinës në 3000 metra, kurse më pas po atë vit edhe medaljen e bronztë në Lojërat Mesdhetare në Latakia të Sirisë, përsëri në garën ku ka pasur më shumë sukses, atë të 1500 metrave. 

Dhe kështu vijuan sukseset e Pavlino Evros si brenda vendit, ashtu edhe në arenën ndërkombëtare, derisa në vitin 1991 kalon në kampionatin grek me “Iraklis” të Selanikut, me të cilin një vit më pas u shpall kampione e Greqisë, duke fituar edhe në garat e 800 e 1500 metrave dhe në stafetën 4 herë 400 metra. Evro po ashtu vendosi rekordin në Greqi në një garë të re për të, atë të 5000 metrave. 

Pavlina Evro e mbylli karrierën e vet të shkëlqyer si sportiste në vitin 1995, me pengun e vetëm mospjesëmarrjen në një olimpiadë. Më pas ajo punoi si pedagoge dhe trajnere në disa klube greke, duke përfshirë edhe të njohurin “Panelinio” të Selanikut, ndërsa po më pas do të shërbente edhe si konsulle e Shqipërisë në Selanik. Por me gjithë përfshirjen në diplomaci, “perëndesha” e atletikës nuk e ka harruar dashurinë e saj të jetës, sportin.  

Për arritjet e saj, Pavlina Evro është nderuar me tituj e medalje të shumta, si “Mjeshtre e Madhe e Punës” nga presidenti i Republikës në vitin 2012, “Nderi i sportit shqiptar”, “Qytetare nderi e qarkut të Korçës”, “Qytetare nderi e bashkisë së Korçës” etj., përveç titullit “Qytetare nderi e Nisës” të fituar më shumë se 30 vjet më parë, kur ajo e çoi atletikën shqiptare në majat më të larta.
Artan Goga


- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin