FillimEdukimKthimi në punë

Kthimi në punë

Si të përgatiteni psikologjikisht për të rifilluar punën pas pushimeve verore

- Reklama -spot_img

Pas një pushimi të gjatë veror, mund të jetë e vështirë të riktheheni në lëvizjen e gjërave në punë. Mund të ndiheni të lodhur, jashtë rutinës dhe madje edhe pak të shqetësuar për të gjithë punën që ju pret. Por mos u shqetësoni, ka disa gjëra që mund të bëni për të përgatitur mendërisht veten për rikthimin në punë.

1. Filloni duke pranuar se është normale të ndjeni pak ankth.

Është krejtësisht normale të ndjeni pak ankth për kthimin në punë pas një pushimi të gjatë. Në fund të fundit, ju jeni gati të filloni një rutinë të re dhe mund të ketë disa sfida përpara. Por përpiquni të mos lejoni që ankthi juaj t’ju bëjë më të mirën. Në vend të kësaj, pranoni ndjenjat tuaja dhe kujtojini vetes se janë vetëm të përkohshme.

2. Filloni të planifikoni për kthimin tuaj në punë disa javë përpara.

Kjo do t’ju japë kohë për t’u organizuar dhe për të bërë një tranzicion të qetë. Filloni duke menduar se çfarë duhet të bëni për t’u përgatitur për ditën tuaj të parë të kthimit. Keni nevojë të pastroni tavolinën tuaj? Keni nevojë të arrini ndonjë punë që ju ka munguar? Pasi të keni vendosur një plan, do të ndiheni më të sigurt dhe në kontroll.

3. Vendosni pritshmëri realiste për veten tuaj.

Mos prisni që të jeni në gjendje të ktheheni menjëherë në punë dhe të jeni aq produktiv sa keni qenë para pushimeve tuaja. Do të duhet pak kohë për t’u rikthyer në lëvizjen e gjërave. Pra, jini të durueshëm me veten dhe mos vendosni pritshmëri jorealiste.

4. Kujdesuni për veten fizikisht dhe mendërisht.

Sigurohuni që jeni duke fjetur mjaftueshëm, duke ngrënë ushqime të shëndetshme dhe duke ushtruar rregullisht. Këto gjëra do t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë dhe do ta bëjnë më të lehtë përshtatjen me rutinën tuaj të re.

5. Gjeni mënyra për t’u çlodhur dhe për të hequr stresin.

Disa ditë para ditës së parë të kthimit në punë, merrni pak kohë për t’u çlodhur dhe për të hequr stresin. Kjo mund të përfshijë leximin e një libri, marrjen e banjës ose kalimin e kohës në natyrë. Çdo gjë që ju ndihmon të pastroni mendjen dhe të rimbushni do të jetë e dobishme.

6. Flisni me kolegët dhe menaxherin tuaj.

Lërini kolegët dhe menaxherin tuaj të dinë se po ndiheni pak në ankth për t’u kthyer në punë. Ata mund të jenë në gjendje t’ju ofrojnë mbështetje dhe këshilla.

7. Mos harroni anët pozitive të punës suaj.

Kur ndiheni të stresuar për t’u kthyer në punë, është e dobishme t’i kujtoni vetes aspektet pozitive të punës suaj. Çfarë ju pëlqen në punën tuaj? Në cfarë je i zoti? Përqendrimi në pozitive do t’ju ndihmojë të ndiheni më të motivuar dhe të emocionuar për t’u rikthyer në punë.

Ndjekja e këtyre këshillave mund t’ju ndihmojë të përgatiteni mendërisht për rikthimin në punë pas pushimeve verore. Mbani mend, është normale të ndiheni pak në ankth, por mos lejoni që kjo të marrë më të mirën nga ju. Me pak planifikim dhe përgatitje, do të ktheheni në veten tuaj të vjetër brenda një kohe të shkurtër.

Përveç këshillave të mësipërme, këtu janë disa gjëra të tjera që mund të bëni për ta bërë më të lehtë kalimin në punë:

Vendosni qëllime të vogla për veten tuaj. Mos u mundoni të bëni shumë shpejt. Në vend të kësaj, vendosni qëllime të vogla dhe të arritshme për veten tuaj çdo ditë. Kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni më të kontrolluar dhe më pak të mbingarkuar.

Bëni pushime gjatë gjithë ditës. Ngrihuni dhe lëvizni çdo 20-30 minuta për të shmangur lodhjen ose stresin shumë.

Shpërblejeni veten për arritjet tuaja. Kur të arrini një qëllim, merrni pak kohë për të festuar arritjen tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë të qëndroni të motivuar dhe në rrugën e duhur.

Me pak përpjekje, mund ta bëni të qetë kalimin në punë pas pushimeve verore. Pra, mos u shqetësoni, ju e keni këtë!

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin