FillimSportNata e së vërtetës: Klopp hyn në histori, Carletto në legjendë

Nata e së vërtetës: Klopp hyn në histori, Carletto në legjendë

Finalja e Ligës së Kampionëve mes Reds dhe Blancos zhvillohet në Paris: një nga sfidat më emocionuese ndonjëherë

- Reklama -spot_img

Vujadin Boskov dikur tha: “Nëse burri e do gruan më shumë se birrën e ftohtë para televizionit me finalen e Champions League, ndoshta dashuri e vërtetë, por jo mashkull i vërtetë”.

Pasi kemi shprehur solidaritetin e plotë me të gjithë tifozat e futbollit, të cilët, për një grua apo për arsye të tjera, nuk do të mund ta shohin ndeshjen sonte, mund të vendosim në rregull arsyet pse finalja e 2022-ës është një ngjarje që nuk duhet humbur. Para së gjithash, numri i Kupave të Europës që mund të mburren dy skuadrat në fushë në Paris: 19 (13 për Realin dhe 6 për Liverpoolin). Spanjollët dominuan vitet 1950 me dy biltze në ’66 dhe ’98, përpara se të ktheheshin në leksione në Evropë në mijëvjeçarin e ri. Britanikët pushtuan kontinentin nga fundi i viteve 1970 deri në mesin e viteve 1980, përpara mbrëmjes së bujshme të Stambollit në 2005 dhe fitores së Klopp në 2019.

Po, Klopp. Njeriu që riktheu Reds në lavditë e ditëve të arta dhe që mund të lejojë klubin e tij të arrijë Milanin në 7 Champions në tabelën e buletinit. Një tjetër arsye për të shtyrë Ancelottin, një zemër e vjetër kuqezi, për të pushtuar titullin. Edhe një tjetër. Carletto, pasi ka fituar rekordin për titujt kombëtarë (5 në 5 kampionatet më të rëndësishme), mund të bëhet i vetmi trajner që ka fituar 4 Kupa Evropiane (duke mposhtur Bob Paisley, njeriun që fitoi finalen me Boskov në 1981, dhe Zidane. në tre). Në atë moment ai do të ngjitej direkt në Olimpin e futbollit, duke lënë historinë të hynte në legjendë.

Klopp-Ancelotti, sfida mes një futbolli hiperkinetik, vertikal, agresiv dhe pa pauzë dhe atij në shkallë njerëzore, që shfrytëzon lidhjet natyrore teknike mes lojtarëve të tij, duke iu përshtatur karakteristikave të tyre. Liverpool-Real nuk është vetëm përballja mes dy kulturave, por shuma e dueleve me një ritëm shumë të lartë spektakolar. Vinicius-Alexander-Arnold është ndoshta më ndjellëku, por edhe për të parë se si qendërmbrojtësi më i mirë në botë, Van Dijk , do të jetë në gjendje të ndalojë ose ndalojë Benzemën e lëshuar këtë sezon, pasi Casemiro-Kross-Modric do të gjejë kundërmasat. për presionin e kundërshtarit të departamentit qendror apo se si mbrojtja e Realit do të përpiqet të lëvizë në kundërshtim me treshen e lëvizshme Salah-Mané-Diaz, janë vetëm disa nga aspektet që e bëjnë finalen e Parisit një event për të mos u humbur. Duke supozuar se mund t’i shikoni ndeshjet duke pirë një birrë nga atje lart, Vujadin Boskov me siguri nuk do të humbasë.

Sportmediaset

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin