FillimKalendarNjerëzit ikin nga sfidat sepse nuk kanë besim në vetvete, ndërsa unë...

Njerëzit ikin nga sfidat sepse nuk kanë besim në vetvete, ndërsa unë kisha besim te vetja.

Muhamed Ali konsiderohet si një ndër boksierët më të mëdhejnë në kategorinë e rëndë.

- Reklama -spot_img

Muhamed Ali, i lindur Cassius Marcellus Clay, Jr. më  17 janar 1942 në Louisville SHBA ishte një boksier profesionist amerikan , ai konsiderohet si një ndër boksierët më të mëdhejnë në kategorinë e rëndë. Një figurë kontroverze gjatë fillimit të karrierës.

 Ali është sot i njohur jo vetëm për aftësitë e tija në ring por edhe për vlerat që ai mbështeti: lirinë fetare dhe drejtësinë racore. Konsiderohet një ndër figurat më të njohura të sportit në 100 vitet e fundit. Vetëm në moshën 22 vjeçare arriti të bëhej kampion i botës në peshat e rënda, në vitin 1964 duke fituar ndaj Sonny Listonit  Pak pas asaj ndeshjeje ai u konvertua në fenë islame.

Muhamed Ali  ishte aktiv prej vitit 1960 deri 1967 dhe prej 1970  deri 1981 .

 Gjatë karrierës arriti të bëhet boksieri më i mirë në kategorinë e tij dhe llogaritur sipas pikëve është boksieri më i mirë i të gjitha kohërave me 1,971 pikë. Nga 61 ndeshje boksi ai ka arritur 56 fitore (36 me nokaut) dhe 5 humbje.

 Muhammad Ali ndërroi jetë në një spital të Arizonas në 3 qershor 2016 në moshën 74 vjet.

Një nga thëniet e tij ishte: Njerëzit ikin nga sfidat sepse nuk kanë besim në vetvete, ndërsa unë kisha besim te vetja.

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin