FillimSportPelé, i konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të...

Pelé, i konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave

Pelé ishte i aftë në goditjen e topit me të dyja këmbët, përveç parashikimit të lëvizjeve të kundërshtarëve të tij në fushë.

- Reklama -spot_img

Edson Arantes do Nascimento  lindur më 23 tetor 1940, i njohur si Pelé   brazilian që ka luajtur si një ish- sulmues profesionist . I konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe i etiketuar si “më i madhi” nga FIFA ,ai ishte ndër figurat sportive më të suksesshme dhe më të njohura të shekullit të 20-të. 

Në vitin 1999 ai u emërua lojtari i shekullit nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe u përfshi në listen e të100 njerëzit më të rëndësishëm të shekullit të 20-të . Në vitin 2000, Pelé u votua “Lojtari Botëror i Shekullit “ nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS), dhe ishte një nga dy fituesit e përbashkët të FIFA “Lojtari i Shekullit”. 1,279 golat e tij në 1,363 ndeshje, ku përfshihen miqësoret, njihet si një Rekord Botëror Guinness.

Pelé filloi të luante për Santos -in në moshën 15-vjeçare dhe kombëtaren e Brazilit në moshën 16-vjeçare . Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare, ai fitoi tre Kupa Botërore FIFA: 1958, 1962 dhe 1970, i vetmi lojtar që e bëri këtë. 

Pelé është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për Brazilin me 77 gola në 92 ndeshje. Në nivel klubesh ai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Santos me 643 gola nga 659 ndeshje.  Në një epokë të artë për Santos, ai udhëhoqi klubin në 1962 dhe 1963 “Copa Libertadores” , dhe në “Kupën Ndërkontinentale” 1962dhe 1963. I njohur për lidhjen e frazës ” The Beautiful Game ” me futbollin, “loja elektrizuese dhe prirja për gola spektakolare” e Pelé e bëri atë një yll në mbarë botën dhe ekipet e tij bënë turne ndërkombëtarisht për të përfituar plotësisht nga popullariteti i tij. 

 Gjatë kohës së tij si lojtar, Pelé ishte për një periudhë më i paguar në botë. Që nga dalja në pension në vitin 1977, Pelé ka qenë një ambasador në mbarë botën për futbollin dhe ka bërë shumë sipërmarrje aktrimi dhe komerciale. Në vitin 2010, ai u emërua President Nderi i “New York Cosmos”.

Me një mesatare pothuajse një gol për lojë gjatë gjithë karrierës së tij, Pelé ishte i aftë në goditjen e topit me të dyja këmbët, përveç parashikimit të lëvizjeve të kundërshtarëve të tij në fushë. Ndërsa ishte kryesisht një sulmues, ai gjithashtu mund të binte thellë dhe të merrte një rol luajtës, duke ofruar asistime me vizionin e tij dhe aftësinë e pasimeve, dhe gjithashtu do të përdorte aftësitë e tij të driblimit për të kaluar kundërshtarët. Në Brazil, ai vlerësohet si një hero kombëtar për arritjet e tij në futboll dhe për mbështetjen e tij të hapur ndaj politikave që përmirësojnë kushtet sociale të të varfërve. Dalja e tij në Kupën e Botës 1958, ku ai u bë ylli i parë sportiv me ngjyrë, ishte një burim frymëzimi. 

Gjatë gjithë karrierës së tij dhe në pension, Pelé mori disa çmime individuale dhe ekipore për performancën e tij në fushë, arritjet e tij rekorde dhe trashëgiminë në sport.

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin