FillimArt - KulturëPër lamtumirë , s’kam fuqi të flas.

Për lamtumirë , s’kam fuqi të flas.

Poezi nga Poeti i njohur Jorgo Bllaci

- Reklama -spot_img

Petalet bien, era mengadalë
i hedh mbi gjurmat, që le mikja pas 
E shoh tek shkon e heshtur dhe njē fjalë
për lamtumirë ,s`kam fuqi t`ia flas. 

E ç’mund t`i them? Dëgjon të kthehet vallë  
erishmi, zogu që mërgimin nis? 
Kur tjeter vis kërkon e s`e ze malli, 
Për cerdhen a për strehen që braktis? 

Papritur, të rrembyera rrekera, 
Nê shpirt më mbysin dhembjen pa kufi! 
Petalet bien… heshtas shket pranvera, 
Roniten të perkoheshmet stoli… 

Një grusht kujtimesh që shpërndau era, 
Ja ç’ qe , së fundi , gjithe kjo miqesi ! 

Jorgo Bllaci

- Advertisement -spot_img
AKSES
AKSEShttp://www.akses.al
Dritare informacioni për art- kulturë, problemet sociale, edukim dhe sport . Misioni: Të promovojë artin , trashëgiminë kulturore , artistike dhe ngjarjet historike  Të jetë pjesë e sensibilizimit të qytetarëve për problemet sociale, mjedisore, sigurimit publik etje. Të nxisë edukimin e brezit të ri nëpërmjet artit , kulturës, historisë , sportit ,aktiviteteve apo eventeve të ndryshme.  Të informoje për aktivitete dhe veprimtari kulturore , shkencore , artistike , sociale, mjedisore , sportive ndërkombëtare dhe kombëtare
Na ndiqni në:
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Rekomandojme
- Reklama -spot_img
Artikuj te Ngjashem
- Reklama -spot_img

PËRGJIGJU

Komento
Shkruani emrin